lt en

Mūsų klausimas

Ką daryti, kad homoseksualūs asmenys galėtų produktyviai dirbti ir nejausti pažeminimo?
skatinti atvirą, tolerantišką ir lanksčią darbo aplinką;
rengti ir platinti informaciją, kuri padėtų kurti teigiamą darbdavių, darbuotojų, apskritai visuomenės nuomonę apie homoseksualius asmenis;
skatinti ne tik toleranciją, bet ir atvirumą bei atsiskleidimą darbe;
kurti auklėjimo ir lavinimo programas, kuriose būtų išsamiai ir visapusiškai diskutuojamas homoseksualumo aspektas.

Naujienos

2017 12 01
Š. m. lapkričio 1-4 dienomis Lenkijos sostinėje Varšuvoje įvyko didžiausias Europoje LGBTI žmogaus teisių renginys: XXI-oji metinė tarptautinės LGBTI teisių organizacijos „ILGA-Europe“ konferencija. Tai – iki šiol didžiausio masto „ILGA-Europe“ konferencija, kurioje dalyvavo apie 550 LGBTI žmogaus teisių aktyvistų iš Europos, Centrinės Azijos ir kitų pasaulio šalių.
„ILGA-Europe“ konferencijos dėka lapkričio pradžioje Varšuva tapo diskusijų apie LGBTI žmogaus teises epicentru. Pirmąją lapkričio savaitę grotažymė „#IEWarsaw2017“ tapo viena populiariausių socialiniuose tinklapiuose Lenkijoje. Iš LGBTI žmogaus teisių užtikrinimo srityje stipriai pažengusių šalių susirinkusiems aktyvistams konferencija Varšuvoje priminė, kad kova už LGBTI teises yra nesibaigiantis procesas: pasikeitus politinei situacijai šalyje tenka susidurti su netikėtais iššūkiais.
Renginio metu konferencijos dalyvius sveikino gausus būrys LGBT* žmogaus teisėms neabejingų aktyvistų ir politikų: Lenkijos žmogaus teisių kontrolierius Adam‘as Bodnar‘as, už vidaus rinką, pramonę, verslumą ir mažas bei vidutines įmones atsakinga eurokomisarė Elžbieta Bienkowska, Europos Tarybos specialusis pranešėjas dėl LGBTI asmenų teisių Piet de Bruyn ir „Juodojo protesto“ organizatorė Urszula Kuchynska.
Į „ILGA-Europe“ metinę konferenciją susirinkę aktyvistai taip pat turėjo galimybę susipažinti su LGBTI asmenų teisių padėtimi Lenkijoje, stebėti tradicinių liaudies šokių pasirodymą, apsilankyti Kultūros ir mokslo rūmuose, Varšuvos dramos teatre bei dalyvauti filmo „Tomas iš Suomijos“ premjeroje.
Tarptautinė LGBTI teisių organizacija „ILGA-Europe“ plečiasi, auga ir vienija įvairaus amžiaus, tapatybių ir šalių atstovus, tačiau konferencijos metu kiekvienas aktyvistas turėjo galimybę dalyvauti įvairaus pobūdžio renginiuose, dirbtuvėse, prisidėti prie konferencijos programos siūlant aktualias temas, bendrauti ir dalintis savo unikalia patirtimi.
Būtent dėl šios priežasties gausiame konferencijos įvykių ir renginių sūkuryje susitikome su Baltarusijos, Albanijos ir Lietuvos LGBTI aktyvistais, kurie sutiko pasidalinti savo asmenine patirtimi, atstovaujamos šalies aktualijomis ir lūkesčiais.
plačiau
2017 09 25
Šį pavasarį plačiai nuskambėjęs Telšių Žemaitės gimnaziją supurtęs skandalas, kai dorinio ugdymo pamokoje dešimtokams pateiktoje informacijoje homoseksualūs asmenys buvo prilyginti „žudikams“ ir „kanibalams“, panašu, nėra pavienis atvejis. Vasarą Nacionalinės LGBT* teisių organizacijos LGL atliktoje anoniminėje apklausoje dalyvavę 475 14-18 m. amžiaus LGBT* (lesbietės, gėjai, biseksualūs ir translyčiai – aut. past.) moksleiviai dalyvaudami tyrime atvirai papasakojo apie tai, kas dėstoma per dorinio ugdymo pamokas ir ką Lietuvos mokyklose tenka patirti LGBT* paaugliui, kuris dar tik atranda savo seksualinę orientaciją ar lytinę tapatybę.
„Per etikos pamoką mokytoja pasakė, kad gėjus yra tas pats, kas pedofilas vaikų prievartautojas. Todėl vaikų namai yra puiki vieta įsidarbinti gėjams, nes pagal jos supratimą jie ten galėtų prievartauti vaikus,“ – sakė viena tyrimo dalyvių. „Kartą mokytoja per pamoką įtikinėjo, kad kitos orientacijos žmonės serga ir davė pavyzdį, kaip nuo to žmogus pasveiko,“ – savo prisiminimais dalinosi LGBT* paauglys. „Mano mokyklos direktorė ir pavaduotoja garsiai reiškia savo nusistatymą prieš LGBT* žmones. Sako, kad mes esam nenatūralūs ir turėtume slėptis,“ – neslėpė apmaudo mokinys. „Per pamokas mokytojai bijo ir iš toli aplenkia LGBT* temą,“ – tikino kita paauglė. Tai – tik maža dalis apklausoje dalyvavusių LGBT* moksleivių patirčių.
Nenuostabu, kad negaudami jokios objektyvios ir mokslu pagrįstos informacijos apie lytiškumą ir mokykloje susidūrę su LGBT* asmenų atžvilgiu priešiška atmosfera, paaugliai mokymosi aplinkoje jaučiasi nesaugiai. Nors kvietime dalyvauti asociacijos LGL tyrime buvo aiškiai nurodyta, kad apklausa yra skirta tik LGBT* moksleiviams, o skelbime vyravo vaivorykštės spalvų vėliavos (LGBT* bendruomenės simbolio – aut. past.) elementai, didžiąją dalį tyrimo respondentų sudarė ne LGBT* jaunuoliai. Tai rodo, kad daugelis apklausoje dalyvavusių jaunų žmonių jaučiasi „nesvarbūs“ ir „neišgirsti“, jaučia poreikį pasidalinti savo patirtimis mokykloje.
plačiau
2017 08 31
Naujausios „Eurobarometro“ apklausos duomenimis, 44 proc. lietuvių jaustųsi nejaukiai, jeigu tektų dirbti vienoje darbovietėje su lesbiete, gėjumi ar biseksualiu kolega, o 49 proc. būtų nepatenkinti bendru darbu su translyčiu asmeniu. 2013 m. Krašto apsaugos ministerijos pristatytas tyrimas atskleidė, kad Lietuvos kariuomenėje tarnaujantys kariai dar labiau nei statistiniai lietuviai netoleruoja homoseksualių asmenų. Jeigu Lietuvoje dirbti vienoje aplinkoje su homoseksualiais asmenimis nenori 44 proc. žmonių, tai tarp karių taip mąstančių yra net 70 proc. Nenuostabu, kad kariuomenėje vyraujančios nepakantumo nuotaikos skatina apie karinę tarnybą svarstančius LGBT* asmenis baimintis galimos diskriminacijos seksualinės orientacijos ir (ar) lytinės tapatybės pagrindais.
plačiau
2017 06 27
Nacionalinė lesbiečių, gėjų, biseksualių ir transseksualių (LGBT*) asmenų teisių organizacija LGL organizuoja apklausą, kuria siekiama išsiaiškinti LGBT* moksleivių patirtis mokyklose 2016-2017 metais. Apklausa skirta moksleiviams nuo 14 metų amžiaus.
Šios apklausos metu surinkti duomenys padės mums informuoti už švietimo sistemą atsakingus specialistus ir plačiąją visuomenę apie visiems mokiniams ir mokyklų darbuotojams priklausančią teisę į pagarbų elgesį mokykloje.
Apie ką ši apklausa. Apklausą sudaro klausimai apie Jus, Jūsų mokyklą ir Jūsų patirtį mokykloje; t.y. ar joje jaučiatės saugūs, ką mokykloje jums teko patirti 2016-2017 metais. Jei mokyklos nebelankote, į klausimus atsakykite remdamiesi savo pastarąja patirtimi iš mokyklos, kurią lankėte 2016-2017 metais.
Dalyvavimas apklausoje yra savanoriškas. Jūs neprivalote dalyvauti apklausoje. Taip pat galite praleisti bet kuriuos klausimus, kurie nėra Jums aktualūs arba į kuriuos Jūs tiesiog nenorite atsakinėti. Jūs taip pat galite bet kuriuo metu nutraukti savo dalyvavimą apklausoje.
Apklausa yra anoniminė. Mes neprašysime nurodyti Jūsų vardo ar kitos kontaktinės informacijos ir prašome apklausoje jos niekur nepateikti. Kadangi apklausa yra anoniminė, mes tikimės, kad galėsite jaustis pakankamai patogiai ir atsakyti į mūsų klausimus kuo nuoširdžiau. Jūsų anoniminiai atsakymai nebus prieinami niekam, išskyrus mūsų tyrėjų komandą. Apklausos pabaigoje Jums bus pateikti įvairūs informacijos šaltiniai, kurie gali būti Jums naudingi.
Apklausos rezultatus ketiname paskelbti 2018 metais, o tyrimo ataskaitą galėsite rasti LGL internetinėje svetainėje adresu www.lgl.lt.
Dėkojame už dalyvavimą apklausoje!
DALYVAUTI APKLAUSOJE
plačiau
2017 05 26
2017 m. gegužės 24 d. įvyko pirmasis LR Teisingumo ministerijos suburtos darbo grupės dėl teisės į lytinę tapatybę reglamentavimo susitikimas. Šioje darbo grupėje dalyvauja Nacionalinės LGBT* teisių organizacijos LGL Žmogaus teisių politikos koordinatorius Tomas Vytautas Raskevičius.
Rengiami teisės aktų projektai sukurs administracinę procedūrą, leidžiančią translyčiams asmenims pasikeisti asmens tapatybės dokumentus ir įtvirtinti tikrąją lytinę tapatybę. Parengti teisės aktų projektai taip pat sudarys sąlygas įgyvendinti Europos Žmogaus Teisių Teismo (EŽTT) 2007 m. rugsėjo 11 d. sprendimą byloje L. prieš Lietuvą, kuriuo Lietuva buvo pripažinta pažeidusi Žmogaus teisių ir pagrindinių laisvių apsaugos konvencijos 8 straipsnį – teisę į privataus ir šeimos gyvenimo gerbimą.
„Atstovaudamas translyčių asmenų interesams, sieksiu, kad Lietuvoje būtų sukurta tarptautinius žmogaus teisių apsaugos standartus atitinkanti procedūra, įgalinanti translyčius asmenis pasikeisti asmens tapatybės dokumentus greitai, skaidriai ir prieinamai, be perteklinių reikalavimų (pvz., privalomosios chirurginės operacijos),“ – teikė LGL atstovas T. V. Raskevičius.
Darbo grupei vadovauja teisingumo viceministras Paulius Griciūnas, jos nariai – Teisingumo ir Sveikatos apsaugos ministerijų atstovai, Vyriausybės atstovas Europos Žmogaus Teisių Teisme, Žmogaus teisių stebėjimo instituto (ŽTSI) ir Nacionalinės LGBT* teisių organziacijos LGL atstovai, teisės mokslininkai. Darbo grupė teisės akto projektą, reglamentuojantį teisės į lytinės tapatybės pripažinimą procedūrą, planuoja parengti iki 2017 m. rugpjūčio 31 d.
plačiau
2017 04 27
Festivalis „Vaivorykštės dienos“ sugrįžta! Š. m. gegužės 9-23 dienomis Vilniuje, Kaune ir Klaipėdoje Nacionalinės LGBT* teisių organizacijos LGL organizuojamas festivalis „Vaivorykštės dienos“ 2017 pasižymės kaip niekad plačiu renginių pasirinkimu. Tarptautinę dieną prieš homofobiją ir transfobiją (angl. akronimas „IDAHOT“) minėsime linksmai ir prasmingai. Švęskime įvairovę drauge!
Nacionalinė LGBT* teisių organizacija LGL džiaugiasi galėdama pristatyti „Vaivorykštės dienų“ 2017 programą, kurioje – platus spektras politinių, socialinių, kultūrinių ir meninių renginių Vilniuje, Kaune ir Klaipėdoje. „Esame tikri, kad šiais metais „Vaivorykštės dienų“ festivalis bus kokybiškai kitoks. Neabejojame, kad festivalio programoje kiekvienas atras savo renginį, kuris Tarptautinei dienai prieš homofobiją ir transfobiją suteiks papildomų spalvų,“ – komentavo LGL komunikacijos koordinatorė Eglė Kuktoraitė.
plačiau
2017 03 20
2016 metais nacionalinė LGBT* teisių organizacija LGL įgyvendino gausybę veiklų ir projektų, kuriais siekiama efektyvios LGBT* bendruomenės įtraukties ir socialinės integracijos Lietuvoje. Šie metai Lietuvos LGBT* bendruomenei buvo ypatingi ir dėl asociacijos LGL trečią kartą Vilniuje organizuoto „Baltic Pride“ 2016 festivalio.
Parama asociacijai LGL nereikalauja jokių papildomų materialinių išlaidų. Skirdami paramą LGL paremsite veiksmus už lygybę, aktyvų LGBT* žmonių teisių atstovavimą, įvairovę, pilietines iniciatyvas, LGBT* bendruomenei skirtus renginius ir š. m. gegužės 12-21 dienomis Vilniuje, Kaune ir Klaipėdoje vyksiantį festivalį „Vaivorykštės dienos“ 2017.
Paskirkite 2 proc. GPM LGL, kad 2017 metais galėtume padaryti dar daugiau!
plačiau
2017 02 13
Nacionalinė LGBT* teisių organizacija LGL džiaugiasi galėdama pristatyti 2016 metų veiklos ataskaitą. Veiklos skaidrumas ir nepriklausomybė nuo bet kokių politinių ar finansinių interesų – vienas pagrindinių organizacijos prioritetų, siekiant efektyvios LGBT* bendruomenės įtraukties ir socialinės integracijos Lietuvoje.
Naujausioje LGL veiklos ataskaitoje išsamiai pristatomos 2016 metais organizacijos vykdytos veiklos, įgyvendinti projektai, išleisti leidiniai bei priemonės strateginiams tikslams pasiekti. Taip pat pateikiamas įsimintiniausių 2016 metų LGL veiklų dešimtukas, organizacijos darbuotojų, bendruomeninės Valdybos, narių ir savanorių nuveikti darbai. Leidinyje taip pat galima rasti detalią 2016 metų finansinę ataskaitą. Ataskaita bus oficialiai pristatyta ir patvirtinta visuotiniame asociacijos LGL narių susirinkime.
Daugiau aktualios informacijos apie asociacijos LGL veiklas bei LGBT* bendruomenės aktualijas visada galite rasti kasdien atnaujinamoje svetainėje www.lgl.lt bei LGL „Facebook“ paskyroje www.facebook.com/lgl.lt.
Asociacijos LGL 2016 metų veiklos ataskaitą galite rasti adresu: http://www.lgl.lt/lgl/veikla/ataskaitos.
plačiau
2017 02 06
2016 m. gegužės 31 dieną Europos Komisija kartu su internetinių technologijų kompanijomis „Facebook“, „Microsoft“, „Twitter“ ir „Youtube“ (toliau – IT kompanijos) pristatė „Elgesio kodeksą prieš neteisėtą neapykantos kalbą internetinėje erdvėje“.
Šis elgesio kodeksas įpareigoja IT kompanijas:
  • Imtis aiškių ir efektyvių priemonių tikrinant pranešimus dėl neapykantos kurstymo, kurios leistų pašalinti neteisėtą turinį. Vartotojams skirtos taisyklės turi aiškiai drausti tokį elgesį.
  • Gavus tinkamai pateiktus pranešimus, tikrinti juos, atsižvelgiant į vartotojams skirtas taisykles ir nacionalinius įstatymus.
  • Patikrinti pranešimus per 24 valandas ir įvertinti poreikį tokį turinį pašalinti ar padaryti neprieinamą.
IT kompanijos ir Europos Komisija sutarė reguliariai vertinti „Elgesio kodeksą prieš neteisėtą neapykantos kalbą internetinėje erdvėje“ laikymąsi ir jo poveikį. Siekiant tinkamai įvertinti pažangą kovojant prieš neapykantos kalbą internetinėje erdvėje, taip pat susitarta dėl bendros metodologijos vertinant IT kompanijų atsaką į pranešimus dėl neapykantos kurstymo.
plačiau
2017 01 12
2016 m. gruodžio 22 d. du translyčiai vaikinai – T.K. ir M.V. – Vilniaus miesto apylinkės teismui pateikė pareiškimą dėl lyties ir asmens kodo ištaisymo civilinės būklės aktų įrašuose be privalomojo chirurginės lyties keitimo operacijos reikalavimo. Pareiškėjai teigia, jog neegzistuojanti lyties keitimo procedūra Lietuvoje pažeidžia jų konstitucinę teisę į privataus gyvenimo apsaugą ir yra nesuderinama su tarptautiniais įsipareigojimais pagal Europos Žmogaus teisių konvenciją (EŽTK). Pareiškimą parengė advokatės D. Gumbrevičiūtės profesinė bendrija „Invoco“, bendradarbiaudama su Nacionaline LGBT* teisių organizacija LGL.
Pareiškėjai dar 2016 metų spalio mėnesį kreipėsi į Vilniaus miesto savivaldybės administracijos Teisės departamento Civilinės metrikacijos skyrių su prašymu ištaisyti lyties ir asmens kodo įrašus civilinės būklės aktuose, remiantis jų translytės tapatybės faktu. Civilinės metrikacijos skyriaus specialistai prašymą atmetė, motyvuodami, jog Lietuvos Respublikos teisės aktuose nėra reglamentuojama lyties keitimo procedūra. Atsižvelgiant į aplinkybę, jog pareiškėjai savo iniciatyva jau yra pradėję medicininę lyties keitimo procedūrą (t. y. psichiatrinė diagnozė, pakaitinė hormonų terapija ir krūtinės srities operacija), atsisakymas pakeisti asmens tapatybės dokumentus šiems asmenims užkerta kelią sėkmingai integruotis ekonominiame ir socialiniame šalies gyvenime. Kadangi pareiškėjų faktinė fizinė išvaizda neatitinka asmens tapatybės dokumentuose užfiksuotos lyties, jie susiduria su itin didelėmis kliūtimis įsidarbinant, įsigyjant prekes ir paslaugas, siekiant pasinaudoti sveikatos priežiūros paslaugomis.
plačiau
(Alt + P)
e-solution: gaumina