lt en

Mūsų klausimas

Ką daryti, kad homoseksualūs asmenys galėtų produktyviai dirbti ir nejausti pažeminimo?
skatinti atvirą, tolerantišką ir lanksčią darbo aplinką;
rengti ir platinti informaciją, kuri padėtų kurti teigiamą darbdavių, darbuotojų, apskritai visuomenės nuomonę apie homoseksualius asmenis;
skatinti ne tik toleranciją, bet ir atvirumą bei atsiskleidimą darbe;
kurti auklėjimo ir lavinimo programas, kuriose būtų išsamiai ir visapusiškai diskutuojamas homoseksualumo aspektas.

Teisinės paramos didinimas LGBT teisėms Lietuvoje

Internete tenka skaityti daug komentarų, kurie viešai kursto smurtauti, fiziškai susidoroti su kitos tautybės ar seksualinės orientacijos asmenimis. Ar dėl tokių komentarų gali būti pradėtas ikiteisminis tyrimas? Ar galėtų dėl tokio tyrimo pradėjimo kreiptis asmuo, jeigu komentaras nėra apie jį patį? Kur galėčiau kreiptis dėl ikiteisminio tyrimo pradėjimo?
 
Atsako Vilniaus miesto apylinkės prokuratūros Antrojo skyriaus vyriausiasis prokuroras Mindaugas Taškūnas
 
Interneto žinių portalų skaitytojai labai dažnai komentuoja portaluose parašytus straipsnius. Dažnai jie būna aštroki ar kategoriški, tačiau reiktų neskubėti kiekvieną komentarą vertinti per baudžiamosios teisės prizmę.
 
Reikia atsižvelgti į daugelį dalykų: komentaro tekstą, rašiusio asmens poziciją, rašymo tikslą bei siekius. Dažnai komentaruose atsiskleidžia rašiusio asmens nebrandumas, nesugebėjimas suvokti problemos esmės, kartais tiesiog norima išlieti savo vidines emocijas.
 
Tik įvertinus visus požymius veika bus pripažinta nusikaltimu arba ne. Tačiau visais atvejais, jei komentare skatinamas konkretus smurtas, fizinis susidorojimas ir to siekiama, už tokius veiksmus numatyta baudžiamoji atsakomybė.
 
 
Baudžiamojo kodekso 170 straipsnio 2 dalyje numatyta baudžiamoji atsakomybė asmenims, kurie viešai kurstė smurtauti, fiziškai susidoroti su žmonių grupe ar jai priklausančiu asmeniu dėl rasės, tautybės, kalbos, kilmės, socialinės padėties, tikėjimo, lyties, seksualinės orientacijos, įsitikinimų ar pažiūrų. Už šias nusikalstamas veikas asmuo gali būti baudžiamas bauda, laisvės apribojimu, areštu ar laisvės atėmimu iki trejų metų.
 
Norime atkreipti dėmesį, jog dėl šių veikų gali būti pradėtas ikiteisminis tyrimas ir dėl jo pradėjimo gali kreiptis ne tik tas asmuo, apie kurį yra komentaras, bet ir kiti asmenys.
 
Šiuo atveju nusikalstamais veiksmais grasinama ne tik konkrečiam žmogui, bet ir kėsinamasi į visuomenės vertybes. Valstybė gina ir saugo asmens lygiateisiškumą bei sąžinės laisvę. Tokios bylos nėra privataus kaltinimo.
 
Dėl ikiteisminio tyrimo pradėjimo asmuo su prašymu turėtų kreiptis į teritorinį policijos komisariatą arba į apylinkės prokuratūrą. Jeigu asmuo žino kurioje teritorijoje veikia (ar registruota) įmonė, atsakinga už konkrečios internetinės svetainės turinį, jis gali kreiptis į tos įstaigos teritorinį policijos komisariatą ar apylinkės prokuratūrą.
 
Parengta pagal delfi.lt
e-solution: gaumina